Kaisa Penny Euroopan demarinuorten johtoon!
Kaisa Penny on 2.4. valittu Euroopan Demarinuoret - ECOSY:n puheenjohtajaksi järjestön liittokokouksessa Romanian Bukarestissa. ECOSY on kaikki EU:n jäsen- ja hakijamaat kattava poliittinen nuorisojärjestö, joka edustaa yhteensä yli 50 sosialistinuorten ja –opiskelijoiden järjestöä. Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun puheenjohtaja valitaan kaksivuotiskaudelle Suomesta.
Penny on 29-vuotias valtiotieteiden kandidaatti, joka on toiminut viimeiset kaksi vuotta järjestön varapuheenjohtajana. Hän on lisäksi toiminut mm. Jutta Urpilaisen eduskunta-avustajana sekä Sosialidemokraattiset Opiskelijat SONK ry:n pääsihteerinä.
Linjapuheessaan Penny totesi Euroopan laajuisen talouskriisin hoidon vaativan vahvaa sosialidemokraattista vaihtoehtoa, joka keskittyy työn, koulutuksen ja julkisten investointien tärkeyteen sekä pureutuu hyvinvointivaltioon kohdistuviin hyökkäyksiin eri puolilla Eurooppaa.
”Tasa-arvoisen, avoimen ja osallistavan sosiaalisen Euroopan luomisen on oltava myös yksi Suomen sosialidemokraattien tärkeimpiä tavoitteita tulevissa eduskuntavaaleissa ja vaalikaudella” toteaa Penny valintansa jälkeen.
Lisätiedot:
Kaisa Penny, puheenjohtaja, ECOSY Young European Socialists, puh. 040 721 7212
Timo Kontio, puheenjohtaja, Sosialidemokraattiset Nuoret ry, puh. 050 545 2083
Sarita Niemi, puheenjohtaja, Sosialidemokraattiset Opiskelijat SONK ry, puh. 045 112 9299